דשן אורגני מול דשן לא אורגני

אנחנו לא אומרים שדשנים אורגניים הם טובים ודשנים כימיים הם רעים. צריך להסתכל תמיד על התמונה כולה. אז מה ההבדל בין דשן אורגני לדשן כימי?

דשנים אורגניים מגיעים ממקורות ביולוגיים (מבוססי פחמן) בלבד ומספקים מגוון רחב של מינרלים עבור הצמיחה של הצמח. דשן אורגני יכול להגיע ממגוון מוצרים. למשל:

  • כבול (חומר הקודם לפחם).
  • הפרשות של בעלי חיים (כגון גואנו).
  • פסולת של צמחים (כגון קומפוסט).
  • מוצרים מבעלי חיים (כגון מזון לדגים).

אפשר לומר שדשן אורגני הוא למעשה פסולת ביולוגית ממוחזרת. החיסרון העיקרי של האורגני הוא כי הוא משמש אמצעי פוטנציאלי להפצת זיהומי. זאת משום שמוצרים המופקים מצמחים עלולים להכיל שאריות של קוטלי חרקים/קוטלי עשבים ופסולת של בעלי חיים עלולה להכיל פתוגנים.

דשן אורגני - חממה הידרופונית

דשנים לא אורגניים יכולים להגיע ממקור מינרלי או ביולוגי כאחד ואינם כוללים את כל החומרים מבוססי הפחמן, למעט שתנן. מכיוון שניתן להפיק אותם במעבדה, דשנים לא אורגניים מכונים לעתים 'סינתטיים'. מרבית הדשנים הלא אורגניים, כגון N, P, K סטנדרטיים מבודדים ממשקעי מינרלים טבעיים בקרקע. עם זאת, דשנים לא אורגניים עלולים להכיל עקבות של מתכות כבדות, תוצרים של טיפול כימי ושאריות של ממיסים מן העיבוד.

בסופו של דבר אין זה משנה לצמח אם המינרלים שהוא מקבל מגיעים ממפעל כימי או ממערה בפרו. הדרך הטובה ביותר לדשן היא הדרך של יילדטק: דשן אורגני טבעוני ומקומי!